Zpříjemněte si výlet do Prahy unikátní návštěvou jedinečné výstavy Salvador Dalí - ENIGMA!
Salvador Dalí - ENIGMA


![]() |
|
![]() |
Neaktivní sleva | Neaktivní | 21x |
Základní popis:
Největší soukromá světová sbírka soch surrealistického velikána Salvadora Dalího, který by se letos dožil 115 let, je právě na dosah i pro Vás. Můžete shlédnou tuto ojedinělou výstavu s názvem Enigma („Tajemství“) v nově vzniklém muzeu v Opletalově ulici v Praze.
Muzeum Salvadora Dalího představí návštěvníkům unikátní výstavu zahrnující ty nejzajímavější sochy z období, kdy se Salvador Dalí velmi přiblížil Sigmundu Freudovi, slavnému rakouskému psychologovi, který byl mimo jiné i neurologem a filozofem.
„Toto muzeum má název Enigma neboli „tajemství“ a Prahu jsme si vybrali i z toho důvodu, že má pověst takového mysteriózního a tajemného města. Tento koncept výstavy byl vyvíjen několik let a Praha se do něj velmi hodila.“ uvádí Roberto Panté, umělecký ředitel Dalí Universe.
Slevík obsahuje:
- vstupenku dle zvolené varianty
- navštívíte ojedinělou výstavu - Salvador Dalí - ENIGMA
- zhlédnete unikáty, které mají nevyčíslitelnou hodnotu
Varianty k zakoupení:
- dospělá osoba - 270 Kč
- senior (65+) - 171 Kč
- student (do 26 s průkazem) - 171 Kč
- dítě (6-15) - 171 Kč
- rodina (2+2) - 585 Kč
- skupina (10+) - 234 Kč
- dítě (0-6) + ZTP - vstup zdarma
Podmínky uplatnění:
Rezervace termínu návštěvy není předem nutná.
Výstavu můžete navštívit:
- pondělí až neděle - od 10:00 do 19:00
Poslední vstup je umožněn od 18. hodiny.

Na co se můžete těšit:
Jednotlivé exponáty jsou výsledkem toho, jak paranoia a mentální posedlosti, které se zmocnili Dalího mysli, dovedly umělce ke ztrátě vnímání skutečnosti. Klasické parametry, které v poli lidského života ztrácejí konzistenci, prostorové a časové deformace, se stávají měkké, neomezené, bez hranic nebo dodržování smyslu reality.
Delirium iracionality je tak ztělesněno v obludných bytostech, zvířatech, formách, které lze interpretovat odlišně, plýtváním čímkoliv. Umělcův jazyk není okamžitě pochopitelný a velmi často ani neskrývá skutečný signifikantní význam, ale je to jen úzkost z překonání, komprese kontrastních tahů, která hledá formu, cestu ven.
Naprosto ojedinělá a svou odvahou a neotřelostí překvapivá výstava zahrnuje 15 soch nevyčíslitelné hodnoty ze soukromé sbírky slavného italského mecenáše umění Beniamino Leviho, který byl zároveň blízkým přítelem Salvadora Dalího. Mezi nejzajímavější exponáty patří bezesporu socha Space Elephant (Kosmický slon), Space Venus (Vesmírná Venuše) a Snail and the Angel (Hlemýžď a Anděl).
„Já jsem se Salvadorem Dalím seznámil kolem roku 1975, kdy jsem chtěl uvést výstavu surrealismu v Milánu a chyběli mi jeho obrazy, tak jsem se za ním vydal do Paříže.“ přibližuje počátky přátelství se slavným umělcem pan Beniamino Levi, ředitel Dalí Universe, společnosti specializující se právě na Salvadora Dalího.
„Znovu jsem se s Dalím potkal o šest let později, kdy jsem se přestěhoval do Paříže. Tenkrát jsem si také poprvé zakoupil jeho dvě sochy. Vystavoval jsem je na různých místech po světě a viděl jsem, že je o ně velký zájem. Řekl jsem si proto, že je nebudu prodávat, ale naopak že bych si chtěl pořídit větší množství soch od Dalího. Začal jsem je tedy kupovat na různých aukcích. Bohužel jich, ale nebylo dostatek, tak jsem se opět vrátil za Dalím a s pomocí jeho manželky Galy jsem jej přesvědčil, aby vytvořil nové sochy.“ doplňuje pan Levi.
Salvador Dalí nebyl jen malíř, ale také všestranný a eklektický umělec v pravém slova smyslu. Byl široce uznáván jako sochař, spisovatel, ilustrátor, režisér, šperkař a pro mnohé další profese. Vášeň a drtivá touha vyjádřit se v sochařství jsou v jeho životě konstantní. Obzvláště se zajímal o sochařství od roku 1934 do roku 1987.
Dalí byl touto uměleckou technikou fascinován a vymyslel řadu originálních modelů, které se měly proměnit v sochy a surrealistické objekty. Tímto způsobem se jeho tvůrčí génius dokázal projevit v trojrozměrnosti a proměnit sochy v obrazy, které zůstaly mezi nejslavnějšími a nejoblíbenějšími ikonografickými obrazy vytvořenými během jeho života.
Jeho díla jsou vyrobena z bronzu technikou ztraceného vosku. Tato technika spočívá ve vytvoření voskového modelu a jeho použití k vytvoření formy, do které se nalévá roztavený bronz.
Kromě bronzových děl, Dalí vytvořil jednu z nejzajímavějších sbírek barevných skleněných soch na světě. Sbírka je výsledkem jeho umělecké spolupráce s prestižní francouzskou sklárnou Daum Cristallerie.Dalí vyrobil první skleněné předměty ve 40. letech 20. století, ale nejdůležitější část své práce začal v roce 1968 pro Daum a poté se svou práci rozšířil o téměř dvě desetiletí.
Dalí věřil, že technika „Pâte de verre“ nabízí dokonalý nástroj pro „vyjádření metamorfózy“, což je podle umělce jeho surrealistické vnímání reality. Kolekce Daum nám umožňuje obdivovat genialitu katalánského mistra prostřednictvím poloprůhledných plastik modelovaných v barevném skle.
Kde uplatním slevu?
Opletalova 1535/4,
110 00 Praha 1 - Nové Město
Telefon: 604 271 828
Email: info@daliprague.cz
Web: www.daliprague.cz