Židovský Krakov - poznejte místa temné historie, slavnou Schindlerovu továrnu a potkejte se s bývalou vězeňkyní koncentračního tábora v Osvětimi!
Židovský Krakov 12.11.



![]() |
|
![]() |
Neaktivní sleva | Vyprodáno! | 40x |
Základní popis:
Cestovní kancelář Bohemian tour vás zve na další poznávací zájezd židovské historie a 2. světové války. Poznejte židovskou čtvrť v Krakově s významnými památkami a muzei, podívejte se na slavnou Schindlerovu továrnu a na vlastní oči poznejte bývalou vězeňkyni koncentračního tábora v Osvětimi.
Zájezd "Židovský Krakov" vám nabídne poznání velmi temné historie!
Slevík vám přináší:
- jednodenní zájezd "Židovský Krakov" v termínu 12. 11. 2016 (sobota)
- poznáte židovskou čtvrť Kazimierz, prohlídka židovských památek a muzea
- prohlídka expozice v továrně Oskara Schindlera
- setkání s bývalou vězeňkyní Osvětimi
Cena zahrnuje:
- dopravu klimatizovaným autobusem s WC, DVD a možností občerstvení
- služby průvodce
- pojištění proti úpadku CK
Cena nezahrnuje:
- cestovní pojištění- možné sjednat v CK - ceník ZDE
- vstupné do muzeí
- setkání v bývalou vězeňkyní a tlumočení
- předpokládaná útrata na vstupné 50 PLN/osoba (cca 320 Kč)
Nástupní místa:
Zlín - Fryšták - Holešov – Bystřice pod Hostýnem - Hranice - Ostrava

Detail slevy:
Jak uplatnit Slevíka?
Kódy Slevíků, svá jména, adresu, datum narození, tel. kontakt, nástupní místo prosíme pošlete nejlépe ihned po obdržení Slevíků na e-mail info@bohemian-tour.cz. Na základě zaslaných údajů vám cestovní kancelář zašle smlouvu o zájezdu.
Své kody Slevíku zasílejte do 04. 11.2016
V případě, že nezašlete kódy Slevíků do požadovaného termínu, zájezd vám propadá.
Nejpozději týden před zájezdem obdržíte podrobné informace o zájezdu. Jakékoliv informace vám rádi sdělí nejen na uvedeném e-mailu, ale i telefonicky na čísle 777 850 013.
Se zakoupením Slevíka souhlasíte se všeobecnými podmínkami CK Bohemian tour, náhled ZDE.
Cena je stejná pro všechny věkové kategorie.
1 voucher = 1 osoba.
Program zájezdu
Odjezd z nástupních míst v brzkých ranních hodinách směr Polsko. V dopoledních hodinách příjezd do Krakova, zde prohlídka židovského města Kazimierz. Součástí prohlídky města je Synagoga a židovský hřbitov Remuh (nejstarší židovský hřbitov v Polsku, zde prohlídka pouze zvenčí), prohlídka části areálu bývalého ghetta, návštěva Židovského muzea Galicja (prohlídka expozice popisující židovské stopy v oblasti malopolského vojvodství), prohlídka expozice v Továrně Oskara Schindlera "Krakov za nacistické okupace 1939-45". Součástí programu zájezdu je také SETKÁNÍ S BÝVALOU VĚZEŇKYNÍ - paní, která obdržela po válce medaili Spravedlivý mezi národy za záchranu Židů. Odjezd zpět do ČR v podvečerních hodinách. V pozdních večerních hodinách návrat do nástupních míst.
*CK si vyhrazuje právo na změnu programu.
Stručná historie Krakova
1. září 1939 bylo Polsko napadeno nacistickým Německem. Tím byla zahájena 2. světová válka. Během týdne byl Krakov obsazen německými jednotkami. Téměř okamžitě vznikly dva pracovní tábory Plaszów a Liban. V Krakově vzniklo židovské ghetto. Obyvatelé ghetta byli postupně odváženi do koncentračního tábora v Osvětimi, kde jich v plynových komorách či na následky tvrdé práce, nelidského zacházení, hladu a nemocí zemřelo na jeden milion. Drtivou většinu obětí tvořili Židé z celé Evropy. Těla obětí byla spalována v krematoriích nebo pohřbívána do masových hrobů.
Před svým ústupem v roce 1944 začali nacisté ničit veškeré důkazy svých strašlivých zločinů. Krematoria a některé z táborových baráků vyhodili do povětří. Neměli však dostatek času zlikvidovat plynové komory. Celý Krakov měl být srovnán se zemí. Naštěstí tomu zabránila ofenzíva Rudé armády a Krakov se stal jedním z mála polských měst, která přežila válku v takřka nedotčeném stavu. Rudá armáda město osvobodila v lednu 1945.
Kazimierz
Čtvrť Kazimierz vznikla ve 14. století jako samostatné město. Tato čtvrť bývala protipólem a obchodním rivalem nedalekého převážně německy mluvícího Krakova. V průběhu staletí si prošla lepšími i horšími časy. Kazimierz se stala známou jako domov početné krakovské židovské komunity a útočiště Židů pronásledovaných po celé Evropě. Dnes má tato čtvrť pověst lokality otevřené novým formám umění.
Židovská Kazimierz
Těsně před nacistickou invazí do Polska v roce 1939 zde žilo 70 000 obyvatel židovského původu, což bylo 25% populace Krakova. 3. března začali Němci s postupným odsunem všech Židů do ghetta v Podgórze. Když v roce 1945 osvobodila Krakov Rudá armáda, byla už téměř celá židovská komunita vyhlazena. Naživu zůstalo jen 2000 Židů. Dnes jich tu žije sotva 200.
Současný Krakov se snaží oživit zaniklé židovské tradice. Centrem dění v Kazimierzi je Široká ulice (ul. Szeroka) podobající se spíše náměstí. Jsou zde ty nejlepší židovské restaurace a také Stará synagoga – nejstarší polská synagoga z 15. století. Uvnitř se nachází Muzeum židovské kultury a historie seznamující se životem a kulturou Židů v Kazimierzi. Nachází se zde také 500 let stará a dodnes fungující synagoga Remuh. Jedná se o druhou nejstarší v této oblasti a vůbec nejvýznamnější synagogu. V sousedství leží starý židovský hřbitov, na jehož konci stojí zeď nářků vybudovaná z úlomků náhrobků, které zničili němečtí vojáci.
O kousek dále se nachází Židovské muzeum Galicja otevřeno roku 2004. Najdete zde prvotřídní stálou fotografickou expozici věnovanou židovské kultuře v Haliči (polsky Galicja, historický název jihovýchodního Polska).
Krakov a Oskar Schindler
Příběh Oskara Schindlera začal v jeho továrně (Fabryka Schindlera), kde zaměstnal, a tak zachránil před smrtí, na 1000 obyvatel židovského ghetta v Podgórze. V administrativní budově továrny byla roku 2010 otevřena pobočka Historického muzea města Krakova, ve které je umístěna stálá expozice věnovaná Krakovu v období nacistické okupace. Součástí muzea je i původní Schindlerova kancelář. Mezi exponáty naleznete fotografie, výpovědi očitých svědků, dokumentární filmy a mnoho prezentací. Symbolická je tzv. Archa přeživších, vytvořená z tisíců smaltovaných hrnců podobných těm, které za války Schindlerova továrna vyráběla. Návštěvník muzea může snadno nabýt dojmu, že se ocitnul uprostřed válečného města a nad jeho hlavou se vznáší tehdy všudypřítomná hrozba smrti. Neobyčejný příběh, který se zde odehrál můžete shlédnout také ve filmu Schindlerův seznam.
Oskar Schindler se narodil v zámožné německé rodině žijící ve Svitavách. V roce 1930 vstoupil do NSDAP a počátkem války se přestěhoval do Krakova, kde koupil zbankrotovanou továrnu na smaltované nádobí a jako levnou pracovní sílu si najímal Židy ze zdejšího ghetta. V létě 1944 však byli jeho zaměstnanci odsunuti zpět do tábora v Plaszówě. Právě tehdy sepsal Schindler svůj slavný seznam obsahující jména přibližně 1100 osob a podařilo se mu téměř všechny židovské zaměstnance přesunout do zbrojařské továrny. Tuto továrnu na své náklady založil poblíž Brněnce na území tehdejšího protektorátu. Tři sta židovských žen však bylo omylem posláno do Osvětimi. Díky svým známostem je však dostal z transportu smrti. V té době se jednalo o naprosto ojedinělý čin. Všechny ženy se nakonec bezpečně dostaly do Brněnce, kde se dočkaly konce války a osvobození.
Kde uplatním slevu?
Nám. Dr. E. Beneše 67/24
Holešov 769 01
Telefon: 777 850 013
Email: info@bohemian-tour.cz
Web: www.bohemian-tour.cz